Když jsem psala o kojení miminka, napadlo mě tolik poznatků, že jsem článek rozdělila na dva. Předchozí je o tom, jak celý proces začíná. Tato druhá část článku má název „technika kojení miminka“. Věnuji se správné technice kojení možná trochu z jiného pohledu. Píšu tipy, jak úspěšně kojit, tedy z mé zkušenosti. Také se zmiňuji o případném přebytku mléka, a píšu o pomůckách, které jsem sama využila, a mohu vřele doporučit.
TECHNIKA KOJENÍ MIMINKA – STŘÍDÁNÍ PRSŮ
Při každém kojení je dobré dát miminku napít z obou prsů a vždy začínat tím, kterým jste při předchozím krmení končila. Ale není to tak jednoduché, protože miminko zpočátku oba prsy dostatečně nevyprázdní. Někdy bojuje i s objemem jednoho. Když se krátce po porodu začne tvořit opravdu hodně mléka, doporučuji přebytek, který miminko nevypije, odsávat. Jednak dodatečným odsátím předejdete zánětu v prsu, ke kterému obvykle dochází, pokud nedisponujete velkým „úložným prostorem“. Za druhé, odsátím dáte tělu informaci, že je potřeba hodně mléka, což se s rychlým růstem miminka velmi záhy hodí.
Při dalším krmení kojíte zase z prsu, které jste předtím odsávala. Zkuste odhadnout, zda objem mléka v prsu miminko vypilo. Pokud ne, vraťte ho k němu zpět, projeví-li potřebu se napít. Není dobré aby si z každého prsu jen „cuclo“. A nejde o přední a zadní mléko. Někde jsem četla, že nic takového neexistuje, ale kvůli, již zmíněné, správné informaci pro tělo, aby nezačalo vařit malé množství mléka.
Střídání prsů při kojení také pomůže k odpočinku namáhaným bradavkám, což oceníte hlavně na začátku, než si zvyknete na zvláštní bolest a mléko začne proudit lehce už od začátku kojení. Časem miminko vypije obsah obou prsů natolik uspokojivě, že nebude potřeba odsávat ani kvůli podpoře tvorby mléka ani kvůli ohrožení zánětem.
TVAR BRADAVEK
Možná se setkáte s termínem vpáčené bradavky, tím se myslí zapadlé dovnitř dvorce. „Nejlepší“ je, když to na vás bafne sestra na oddělení šestinedělí, celá vzteklá, že se jí nedaří vaše dítě přimět se přisát, a potřebuje najít nějakého viníka. Vás bolí prsa sama od sebe, pak ještě od těch pokusů o přisátí, a do toho si poslechnete nějaké štěkání od sestřiček. No, super. Taková pomoc je pro mámu prvorodičku bez zkušeností rána pod pás. Pokud máte takovýto tvar bradavek, nic si z toho nedělejte, na řeči sestřiček se vykašlete, miminko se totiž časem naučí samo si poradit.
Můžete tomu pomoci před kojením odsávačkou mateřského mléka, která tvar bradavky upraví. Nicméně mrňous bude z počátku víc bojovat s tvrdostí nalitého prsa než s tvarem, protože musí chytit nejen bradavku ale i většinu dvorce, aby sání bylo správné. Při pokusu o přisátí můžete miminku pomoci tak, že stlačíte dvorec do takové řasy, pak už si s tím poradí obvykle samo. Pomocníkem je i tzv. klobouček, který pomůže miminku se lépe přisát, než se to naučí. Druhou jeho dobrou stránkou je, že to přisátí tolik nebolí.
TECHNIKA KOJENÍ MIMINKA – POLOHY KOJENÍ
Poloh pro kojení miminka existuje několik. Při kojení vám miminko „masíruje“ bradičkou prs v určitém místu. Střídáním poloh docílíte změny místa masáže, což usnadňuje vyprazdňování prsu. Nejspíš si ale oblíbíte nějakou z poloh a moc je střídat nebudete. Mně se vždy nejlépe kojilo v klasické poloze a u prvního syna jsem ještě využila polohu v leže, protože někdy mi kojení pomohlo, aby konečně usnul.
Když budete kojit v klasické poloze, pak při kojení z pravého prsu, se pokládá hlavička miminka na předloktí levé ruky a pravou přidržujete v řase prs, než se přisaje. Pak už mu pomáhat nemusíte. I když to vypadá, že se miminko prsem udusí, nebojte, kdyby něco, pustilo by se. Je sice malé, ale pudy mu fungují výborně.
U staršího miminka, které se už přisává snadno a samo, ho budete při klasické poloze pro kojení držet (podpírat mu hlavičku a zádíčka) už ne do kříže jako z počátku, ale na stejné straně, tedy pravý prs, pravé předloktí.
TECHNIKA KOJENÍ MIMINKA – KRMENÍ PŘES PRST
V prvních dnech po narození miminka se vám může stát, že se miminko nebude umět při kojení samo dostatečně napít. Vypadá to tak, že je v nepohodě, pilo by, ale už se nepřisaje. To proto, že nemá sílu na přisátí, ale hlad má. Můžete ho znovu zkoušet krmit z prsu, ale nejspíš bude jen brečet.
Tuto situaci jsem zažila se třetím synem a vyřešila jsem to podáním odsátého mléka přes prst z injekční stříkačky. To se pravděpodobně naučíte už v nemocnici, kdy se krmení stříkačkou využívá právě v prvních dnech. To jsou zhruba 1-3 dny po porodu, kdy ještě není dostatek mléka v prsu. Nicméně miminko je již hladové, tak se podává umělá výživa.
Rozhodně nedoporučuji si dokrmování zjednodušit lahvičkou. Dítě by si rychle zvyklo na snadnost získání mléka z lahve a na prs by nejspíš nechtělo, nebo s komplikacemi. To jsem zažila s prvním synem. Zjednodušili si to sestry v porodnici a mně to následně dost komplikovalo kojení.
CO DĚLAT S PŘEBYTKEM MATEŘSKÉHO MLÉKA
Jak jsem psala již výše, je hodně pravděpodobné, že po spuštění tvorby mléka se setkáte s přebytkem mléka. Tělu bude totiž chybět informace, kolik mléka tvořit. Způsobuje to poměrně nepříjemné napětí v prsou.
Na přebytek jsem použila odsávačku a mléko jsem následně zamrazila s popisem data odsátí a popisem množství, a to v podobě kostiček jako jsou ty na led. Po zmražení jsem je přesunula do igelitového pytlíku a celé jsem to uložila do mrazničky. Nejdéle po třech měsících je potřeba zmražené mléko spotřebovat.
Jak? První syn ho postupně vypil, protože jsem ho kromě kojení krmila odsátým mlékem z lahvičky, na plné kojení jsme už nedokázali přejít. U druhého syna jsem přebytek dávala v lahvičce i prvnímu, nevadilo mu to. U třetího jsem to míchala do kravského mléka tomu druhému, aby to nepoznal. Nejstarší už to odmítl. Možný je i prodej, ale to by vám muselo přebývat tak 0, 5 l denně.
ODSÁVAČKA MATEŘSKÉHO MLÉKA
Za mě je to nedocenitelný pomocník. Je sice poměrně drahá, ale netuším, jak bych to bez ní zvládla. Jeden zánět v prsu mi stačil a jsem moc ráda, že už jsou vhodné odsávačky běžně k dostání, ne jako v době našich maminek.
Jak už jsem zmínila, odsávačka je řešení pro přebytek mléka a taky funguje jako podpora kojení do budoucna. Odsáváním mléka tělo navyšuje jeho tvorbu a tedy pravděpodobně nebudete mít potíž s jeho nedostatkem, až vaše miminko jeho spotřebu skutečně navýší. Takové milníky ve spotřebě mléka jsou po 6 týdnech a po třech měsících.
KOLIK MLÉKA ODSÁVAT
Odsávat přebytečné mléko stačí do úlevy tedy, abyste nebyla atakována tlakem v prsou alespoň, než zase dojde ke kojení. Je potřeba hmatem zjistit, jestli vám nezůstala v prsou nějaká ztvrdlá místa, kde se drží mléko v takových jako hrudkách. Pokud ano, pak doporučuji je rozmasírovat a odsát.
V mém případě jsem u třetího syna chodila odsávat mléko po nakojení z počátku i přes den. Pak asi první tři měsíce dvakrát, později jednou, za noc, protože z počátku celou noc prospal. Po třech měsících už objem mléka dokázal vypít dostatečně a odsávačka nebyla potřeba.
Co se týká výběru odsávačky, osobně nedám dopustit na odsávačku Swing od firmy Medela. Zkoušela jsem i jinou, která není dvoufázová a je mnohem levnější než zmíněná od Medely, ale to je jen další bolestivý očistec.
MÍSTO PRO KOJENÍ
Pro kojení si vyberte dobré místo, protože hlavně z počátku to dlouho trvá. Vřele doporučuji takové, kde si můžete pohodlně opřít záda a podložit nohy. Nejvíce se mi osvědčil takový sedací vak, který se vám plně přizpůsobí. Miminko jsem si pokládala na měkký středně velký polštář. Zapůjčený kojící polštář se mi nijak neosvědčil. První dva měsíce jsem miminko pro klidné kojení ještě tzv. svazovala textilní plenou.
TECHNIKA KOJENÍ MIMINKA – SVAZOVÁNÍ TEXTILNÍ PLENOU
Pro neznalého svazování miminka plenou vypadá sice divně, ale je to pomoc pro vás i pro dítě. To svázání vás naučí v kurzu nebo v porodnici. Je to dobré proto, že miminko z počátku zhruba do třech až čtyřech měsíců neovládá svoje ruce, které mu různě padají nebo vystřelují do stran, což ho ruší při kojení i při spaní. V případě, že vás rukou nechtěně praští do prsu, bude vás to dost bolet.
Vázáním miminku navozujete pocit stísněnosti, na který bylo zvyklé v břiše, a tudíž mu tak dáváte pocit jistoty. Po narození může být miminko z prostoru hodně vyděšené, protože toho ještě moc nevidí a vše je pro něj nové (větší, světlejší, hlučnější). Určitě postřehnete, že má potřebu být k něčemu přitisknuté. To platí i o spaní.
Svazovala jsem kluky i při usínání zhruba tři měsíce, aby spali klidně, a také při kojení, aby bylo plynulé. Jakmile miminko dokáže synchronně pohybovat oběma rukama, znamená to, že už je ovládá. Tedy svazování není třeba.
PRSNÍ TAMPONY
Takovou malou pomůckou jsou také prsní tampóny. Pokud je nepoužijete, budete nejspíš neustále mokrá od mléka, které se snaží dostat po nějaké době od kojení ven. Taky když z jednoho prsu kojíte, druhé trochu teče. Tampóny se mi hodily prvních 5 měsíců, pak ještě hlavně v noci. Mléka při přebytku z prsa vyteče jen malá část, ale pro namočení oblečení v jistých místech je to až dost.
Tampóny ještě fungují jako jakési měkčení, což je pro citlivé prso příjemně měkká ochrana při styku s oblečením.
Pokud bych ještě měla dát tip na prádlo pro kojící maminky, čtěte Oblečení pro budoucí maminky.
Vrátit se k první části o Kojení miminka.
[…] Home PÉČE O MIMINKO KOJENÍ MIMINKA VÝBAVA PRO PŘÍCHOD MIMINKA TECHNIKA KOJENÍ MIMINKA […]
[…] výbavu pro miminko můžete pojmout celou nově a velkolepě, nebo přemýšlet, co stačí „z druhé ruky“, a výrazně ušetřit […]